Kategória: fagylalt

  • Csokoládéfagylalt

    Többször megfőztem már, de soha nem éri meg, hogy rendes fénykép készüljön róla…Nagyon krémes, igazán tejcsokoládés, édes fagylalt.
    Nagyjából Latsia receptjét használtam: http://latsiakonyhaja.blogspot.hu/2010/06/csokolade-fagyi.html

    Hozzávalók 6-7 dl fagylalthoz:
    5 dl habtejszín (25% zsírtartalom)
    1 tábla tejcsokoládé, 10 dkg
    1-2 evőkanál kakaó
    4 tojássárgája
    4-6 dkg cukor (nekem a 10 dkg sok volt)

    A tojássárgáját fehéredésig keverjük a cukorral. Egy kevés tejszínben elkeverjük a kakaóport, majd hozzáadva a maradék folyadékot felmelegítjük. Beletördeljük a csokoládét, felolvasztjuk, majd hozzácsorgatjuk a tojásos keveréket. Körülbelül 10-15 perc alatt sűrű, pudingszerű krémmé főzzük. Behűtjük, majd ha lehűlt, fagylaltgépbe öntjük és 20-30 perc alatt megfagyasztjuk. (Gép nélkül: műanyagdobozban mélyhűtőbe tesszük és félóránként átkeverjük, 5-6 alkalommal.)

    Tálalás előtt fél órával kivesszük a hűtőből, hogy szépen gombócolható legyen.

    Próbáljátok ki, addiktív. :)

  • Banánfagyi

    Július elején készült az első idei házifagyi. Legközelebb a tejet is tejszínre cserélem, hogy még krémesebb legyen, de így is elfogyott, finom volt. Fogyasztás előtt fél órával érdemes kivenni a mélyhűtőből, hogy gombócolható legyen.

    Hozzávalók 1,5 liter fagyialaphoz:
    4 banán (kb. 60 dekányit vettem)
    4 dl tej
    4 evőkanál cukor (a banán érettségétől függően…ha komolytalan, akkor lehet több is!)
    1 teáskanál vaníliaaroma
    2 kupak citromlé
    3 dl habtejszín

    Turmix híján: a banánt félbetörtem, négybe vágtam a darabokat és felszeleteltem, így gyorsan, sok, apró banánkockám lett.
    A tej harmadával krémesre keverjük a banánt egy gépi habverővel (ha ez sincs, akkor törjük össze villával, plusz kettő perc), majd hozzáadjuk a többi tejet, cukrot, vaníliát, citromlevet. A habtejszínt felverjük, nem kell túl keményre, szeletelhetőre verni, de legyen tartása. Összekeverjük, egy órára betesszük a hűtőbe, hogy kevesebb dolga legyen a  fagyasztó masinának.
    A gép kapacitását tekintve ez két adag, egyszerre csak a massza felével képes dolgozni, a másik addig a hűtőben várt.

    Mikor már krém állagú lett, akkor dobozba tettem és fagyasztóba került, ott szilárdult meg igazán, de így már nem lett jégszilánkos. A fagyigépet használtan vettem és sajnos csak eddig bírja szuflával.

    A végeredmény egy nem túl tömény, intenzíven banános, picit jégkrémszerű házifagylalt.

  • Duplán csokis parfétorta erdei gyümölcs öntettel

    Duplán csokis parfétorta erdei gyümölcs öntettel

    Parfétorta (eredetileg Dolce Vita receptje alapján,) amiről PiciJucinál olvastam.

    Annyira egyszerű, gyors és hűsítő édesség, hogy el sem tudod képzelni! Egy lépésnyit még egyszerűsítettem a recepten a kevesebb mosogatnivaló kedvéért.

     Tartottam tőle, hogy a fagyasztás ellenére túl édes lesz a két tábla csoki és a cukor, ezért egy marék fagyasztott erdei gyümölcsöt felforraltam, villával szétnyomkodtam és elkevertem néhány kanál tejjel. Enélkül az öntet nélkül is jó volt, de azért a szósz is elfogyott…
    A felsorolt előnyök mellett érdemes megjegyezni, hogy egy fél kilónál is nagyobb parfétorta lett belőle, legalább 10-12 szelet. Bőven elég belőle fejenként egy. :)

    Hozzávalók a parfétorta elkészítéséhez:

    3 tojás sárgája
    4 evőkanál cukor
    3 dl tej
    1 tábla fehér csokoládé
    1 tábla étcsokoládé
    2,5-3 dl habtejszín (30%-os zsírtartalom, a főzőtejszíné alacsonyabb)

    A tojássárgáját fehéredésig, világosodásig keverjük a cukorral egy lábosban. Majd apránként hozzáadagoljuk a tejet és közepes lángon, sűrűn kavargatva, puding állagú krémmé főzzük. Ez 10-15 percet vesz igénybe. Ezalatt kibélelünk egy őzgerinc vagy kenyérformát folpackkal.
    Ha a krém besűrűsödött, akkor elfelezzük: az egyik részbe mehet a fehér csokoládé, a másikba az étcsokoládé kockára törve. A forró krémben hamar elolvad, elkeverjük, majd hűtőbe tesszük és kihűtjük.

    Ha már teljesen lehűlt a hűtőben, akkor felverjük a tejszínhabot, elfelezzük és hozzá-hozzákeverjük a krémekhez. A fehér csokoládés habbal félig töltjük a kifóliázott formát, legalább egy órára mélyhűtőbe tesszük. Ezután öntjük rá az étcsokoládés masszát. Érdemes egy éjszakára békén hagyni, hogy alaposan megfagyjon. 

    parfétorta Száva blogja

    Tálaláskor nem kell korábban kivenni a hűtőből! A zsíros tejszínnek köszönhetően egy jól szeletelhető, krémesen olvadó édességet kapunk.

    Igény szerint 10 perc alatt a fentiek szerint összedobható hozzá egy savanykás-gyümölcsös öntet, de akár csokoládéforgáccsal, friss gyümölccsel is kínálható. (Édesszájúaknak: épp elég tömény ahhoz, hogy ne csak egy óráig tartson… Gyors szeletelés mellett, hogy meg ne olvadjon, néhány napig kibírja a fagyasztóban.)

    Elkészülési idő: 12 óra, munkaidő: 25 perc, költség: 1000-1200 Ft.

  • Vaníliafagylalt

    Tökéletes lett. Krémes, vaníliás, nem túl édes…

    Méreg drágán vettem egy szál vaníliát, életemben először. A guta kerülgetett annak a gondolatára, hogy valami próbálkozós-talán recepttel tönkreteszem… Nem tettem. Chili&Vanilia receptje tényleg remek, bátran ajánlom kezdőknek is! 4 dl habtejszínből és 1 dl tejből készítettem, nem ártott neki, szerencsére. 8 dl, kb 20 gombóc fagylalt lett belőle.

    Az egyetlen, amivel kiegészíteném, hogy „Kevergetés mellett besűrítjük”, az addig történik, amíg krémszerűen sűrű nem lesz. Ezt legjobban az öt percenként magunk mellé rángatott anyánk húszéves tapasztalatával ítélhetjük meg…

  • Szederfagylalt

    Az első gépes fagylaltpróbálkozás. Szerencsére mindenki túlélte, a használtan beszerzett gép és a fagylalt is. Szép lett, finom is lett, de az állaga… legközelebb másik recepttel próbálkozom és főzött alapot használok. Kissé szúrós, „fagyott tejszínhab” jellegű lett, gondolom a mascarpone-tejszínhab alap miatt, nem lett krémes. (Egyéb ötlet?)

    És akkor nőújságosan:
    Előtte:

    Utána:

  • Fagylaltgépet szereztem – a Delonghi IC8000 fagyigép méretei

    Sikerült pár ezer forintért vennem egy használt fagylaltgépet. Nem volt egyszerű menet, elsőre ott is akartam hagyni az eladót – végül kiderült, hogy a helyesírást, netetikettet és gépelést kevéssé ismerő gyermekén keresztül tartottam a kapcsolatot az eladóval… Ezért hatalmas hála Lúdanyónak, aki annak ellenére, hogy ismeretlenül megkerestem, segített nekem a méretekkel kapcsolatban! Ezek után már csak el kellett autóznunk egy távoli megyeapró falujába, de szerencsémre arra vitt az utunk egy elhagyott pénztárca kapcsán…mi ez, ha nem égi jel a fagylaltgép beszerzésére? :)

    Rábiggyesztett tetővel

    Fagylaltgép-kisokos: Kétféle gép létezik. Az egyik (lsd.kép) egy tálból és egy tetőből áll, a tál gyakorlatilag egy nagy jégakkuként funkcionál: behűtöd, ez fogja megfagyasztani keverés közben a tálba öntött anyagot. A másik képes arra, hogy előhűtés nélkül lehűtse a beletöltött fagyialapot. Az előbbi megfizethető(6-15 ezer) , az utóbbi (60 ezer -) akkor éri meg, ha nyáron csak fagylalton él egy komplett család vagy nincs hely a mélyhűtődben. (részletesen Chili & Vanilia írt a fagylaltgép-választásról)

    Géppel egyszerűbb, de ha nincs fagyigép, akkor sincs probléma: a kész alapot műanyagdobozba öntöd és robotgéppel habosra kevered 15-20 percenként, 2 órán keresztül. Így krémes marad és nem lesz jégszilánkos.
    Emellett persze még ezer hűsítő tipp van, mint a fagyasztott szörp vagy joghurt, ami nem igényel semmiféle gépet.

    Motorikusan úgy tűnik rendben van a drága, most a fagyasztóban ül, várva, hogy a sorsa beteljesedjen és ellásson minket és barátainkat a nyári fagylaltadagunkkal. Lúdanyó előtt a fél netet körbejártam, hogy megkeressem a méreteit a gépnek, hogy befér-e a mélyhűtőbe. Talált is a Google egy tucat fórumot, ahol szerepelt – a kérdés. A választ most jól megosztom mindenkivel! Az átmérője 25 cm, a magasága 13,5-14 cm.

  • Sárgabarack-szezon

    Az elmúlt hétvégén segédkeztem 25 kg sárgabarack lekvárrá válásában. Édesanyámnak pont elég is volt belőle, amikor kiderült, hogy egy ismerős már nem tud mit kezdeni a terméssel… No, én bevállaltam:) Ilyen gyümölcsárak mellett ugyanis ritkán van itthon annyi gyümölcs, ami nem fogy el egy délután alatt. Most végre kísérletezhettem. Igaz, hogy mire lett itthon befőttesüveg, cukor, stb, este nyolc óra körül járt az idő, a barack 2/5öde pedig így is selejtbe ment.
    Készült Chef Viki receptje alapján sárgabarack krémleves, amit nem pürésítettem teljesen, így egész nagy gyümölcsdarabokat lehetett kanalazni. (persze az is közrejátszott, hogy kicsit ügyetlen vagyok még a botmixerrel és szinte felspulnizta a levest, borzasztó berregéssel, így fél 12kor már nem erőltettem a dolgot. :)Trinity recepjte után jégkása, amivel úgy jártam, mint a fagyival: mire feldolgozásra került a megpucolt barack, addigra a citromlé ellenére megbarnult, így elég érdekes színt vett fel.. A jégkásánál még elment, de a fagyi elég furi lett. Utóbbiról egyelőre nincs kép, benn csücsül a mélyhűtőben még a nagy része.
    Nem lett kifejezetten szívószállal szívható, de a szívem csücske ez a szívószál, és a sárgarépa árnyalaton már sokat nem ronthat! :)

    A fagyinál is Trinityhez fordultam volna eredetileg, de mascarpone nem volt itthon, így Nigella eperfagyi receptjét alkalmaztam sárgabarackra. A mélyhűtőnk ezzel hamarabb elbánt, nem kellett 3 napig várni a fagyi-állagra, valószínűleg a fele tej-fele tejszín arány miatt.
    A recept Forever summer, vagyis az Egész évben nyári ízek című kötetből származik:
    0,5 kg földieper (sárgabarack)
    17,5 dkg kristálycukor
    0,5 l zsírdús tej
    0,5 l zsírdús tejszín
    1 vaníliarúd (vaníliáscukor)
    10 tojássárgája (csak 8 ment bele)
    2 evőkanál citromlé
    A tejet és a tejszínt a vaníliával felforraljuk, majd a tűztől lehúzva 20 percig állni hagyjuk. Apránként hozzáöntjük a kikevert tojásos cukorhoz, utána egy lábasban főzzük sűrű krémmé. Kihűtjük, a pürésített gyümölcsöt és a citromlevet hozzáforgatjuk.
    Fagylaltgépbe töltjük, vagy egy lezárhatós dobozban a mélyhűtőbe tesszük és kb. óránként felkeverjük robotgéppel, hogy ne képződjenek jégkristályok. ( 3-4 alkalommal.) Fogyasztás előtt 20 perccel a hűtőbe tesszük, hogy ne legyen kőkemény a fagyink.

    Fotót később talán teszek fel, sárgarépa-narancssárga lett.

    Ezek mellett még készült 4 közepes üveg barackbefőtt, részben itthoni szaliciles megoldással, részben innen és innen.:) Köszi Boszorkánykonyhának és Kata Konyhájának:) Kevéssé tömtem meg az üvegeket, vagy a barack ment össze a nedves dunsztban?! Szegfűszeges, barackmagos szirupot szűrtem rájuk, télen lesz a barack próbája.:)

    Lett 6 üveg sárgabarack dzsem is, ami abszolúte saját készítésű,segítség nélkül.
    Kilónként 40 dkg cukorral állt egy éjszakát a hámozott gyümölcs, majd gyöngyözéstől, kifényesedett felülettől számított 40 percig rotyogott, kevergetés mellett. Forrón a steril üvegekbe mertem, szalicilt tettem a tetejére és dupla celofánnal legumiztam.

    A maradékról holnap jelentkezem képpel.:)

    Ha esetleg kevereg még ide egy adag,akkor Nigella tepsis, sárgabarackos császármorzsáját fogom elkészíteni.

  • Csokoládéfagylalt by Nigella

    Életem első fagylaltja! A nagynéném lepett meg a ballagásomon Nigella Egész évben nyári ízek című kötetével, aminek szárnyrepesve örültem. Ez az első megvalósított receptem. Az olasz csokoládés-mogyorós (Baci) fagyit készítettem el, mogyorószirup nélkül, negyedadaggal.
    A recept:
    Elkészítési idő: kb. 20 perc előkészítés és sokóra hűtés
    Hozzávalók:
    4 nagyobb tojás sárgája
    10 dkg finom szemű kristálycukor
    0,5 l zsírdús tejszín
    10 dkg étcsokoládé
    2,5 dkg kakaópor
    20 dkg nutella (szerintem ez sok)
    2 teáskanál mogyorószirup
    száraz serpenyőben pirított mogyoró

    Ezt csokifagyivá redukáltam, tehát a mogyorós összetevőket kihagytam és arányaiban csökkentettem a Nutellát, de akár teljesen el is hagyható a csokoládés verzióhoz, mert nagyon édes lett.

    A tojássárgáját a cukorral fehéredésig kevertem, majd a gőz felett forrásig hevített tejszínt folytonos keverés mellett hozzáadtam. Az olvasztott csokoládét és a kakaóport is hozzákevertem, majd közepes lángon, állandóan kevergetve főztem, amíg kb. „szép, egyenletes, sűrű krém” lett. Hagytam kihűlni, néha megkeverve, hogy ne bőrősödjön, majd hozzáadtam a Nutellát (és ha mogyorós, akkor a mogyorószirupot is itt). Itt jött volna a fagylaltgép, amiha volna:), így 3 órán keresztül óránként kivéve átdolgoztam kézi habverővel és visszatettem hűlni.
    Az íze jó, de nem lett igazán fagyi-állagú, kicsit lágy lett. Lehet, hogy a mélyhűtőnk se hűt a legjobban, de legközelebb lehet, hogy zsíros tejjel fogok próbálkozni.
    Itt látható az eredmény és az is, hogy nincs fagyiadagolókanalam:)