Aki nem hiszi, az jöhet és csinálhatja helyettem.
Gyerekként az ember olyan könnyen hozzászokik a rendhez, kamaszként annyi veszekedés adódik belőle, felnőttként pedig rájön, hogy alapvetően fogalma sem volt eddig arról, hogy mi a rendetlenség.
Mindemellett belátom, hogy egy egyetemi albérlet nem családi fészek, nem is kell úgy kinéznie. De azért valahogy nem ártana…
Egy darabig mentegettem magam: kezdő vagyok, dolgozom, tanulok is mellette, nagy a lakás, kutya van benne, jajjénszegény!, de idővel fel kellett húzni a vegyvédelmi szalagokat a konyha köré, a lakás romokban hevert. (Nem túlzok, még közeli barátokat sem engedtünk a konyhába. Annyi tiszta pohár volt, amennyit éppen elmostunk, hogy ihassunk belőle.)Áprilisban elhatároztam, hogy vége, eddig tartott a lustaságom, szétszórtságom és kényelmem, két év önálló élet után most meg kell tanulni rendet tartani. Nagytakarítottam. Aztán idővel odakeveredtem az Urban:eve-en Viához, aki lefordította és alkalmazta a hazai szokásokra a FlyLady programot. Nem ástam magam túlságosan bele, mert számomra túl kötött, a mi életünkben ehhez kevés az állandóság, amit egyelőre nem is bánok. A FlyLady egy életmód, egy program, ami segít elindulni a takarítással, háztartás vezetéssel, egyáltalán az időbeosztással és a tervezhetőbb élettel. (Maga a blog nem csak erről szól, ezer színű, egészség, életmód, divat, gasztro és kreatív is területe, nagyon sok ötletet ad! )
Nekem a háztartás nyomon követésében segített Via. Ismerős helyzet, amikor csak futnak a napok és fogalmad sincs arról, hogy mikor volt utoljára tiszta a kád vagy felmosva a konyha? Másfél óra könyvtárban üldögélés és rajzolás után létrehoztam a saját táblázataimat, amiket Via tanácsára átlátszó genotermbe húztam, így újraírhatóak lettek. Összeszedtem azokat a tevékenységeket, amelyeket egy hónapban meg kell csinálni az adott helységben és meghatároztam az ideális lakáshoz szükséges gyakoriságukat is. Felkerültek a falakra, most, ha negyed óra alatt végigszaladok a fürdőn, rögtön öt pipát kapok érte… Látom, hogy két hete nem emlékeztettem a konyhai lefolyót az átjárhatóságra, valamelyik nap megejtem. Ha nagyon procc látogató érkezne, egy pillanat lekapdosni a falról a kis nyomon követőket.
Múltkor baráti társaság volt nálunk, valaki nevetve jött ki a mosdóból, hogy milyen helyes kis napló van a falon… Elmeséltem, hogy azóta látszik ki a lakás a kosz és lom alól, mióta használom ezeket, majd elgondolkodott és elkérte őket. A képekre kattintva letölthetők a táblázatok, egyszerűen át lehet írni a saját igényeidnek megfelelően egy kollégiumi szobára vagy akár egy családi házra is. Via „takarítós” bejegyzéseit követő kommentfolyók pedig megerősítettek arról, hogy nem vagyok, vagyunk egyedül a problémával.
Elmeséltem édesanyámnak ezt az egészet, aki teljesen elámult azon, hogy takarítási szisztémákról, a rend fenntartásáról lehet blogot vezetni és ezzel olvasókat találni. Akár Ő is írhatna ilyet? Hiszen ez olyan pofon egyszerű: „mindent a helyére kell visszatenni”.
: )
Hehe, ezt én is olvastam, de én ehhez túl szétszüórt vagyok. Viszont volt 1-2 gondolat amit átvettem, pl. imádom ha tiszta a mosogató, nekem ez egy ilyen sarkalatos pont, na meg az asztal. Illetve sokszor emlékeztetem magam, hogy csak negyed ór,a és máris jobb lesz, hihetetlen mennyit lehet csinálni 15 perc alatt ha nekifekszik az ember! :)
Én is javasoltam már ezt a módszert az egyetemista fiamnak, akinek háromnapos "takarítást" kell csinálnia, ha tudja, hogy meglátogatjuk, mégis jóformán "gólyalábakon" tudunk közlekedni a lakásában.
Egyelőre nem vevő rá, de én azért reménykedem.